The SD0604-3R9M-13 is a surface mount fixed inductor with a wirewound technology and 3.9uH inductance. It has a tolerance of 20% and is tested at 100K frequency. The maximum DC current is 1.9A and the maximum DC resistance is 0.065 ohms. The product measures 5.6mm in length and 4.5mm in height, with a product depth of 5.6mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Etronic Team SD0604-3R9M-13 technical specifications.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 3.9uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.9A |
| Max DC Resistance | 0.065Ohm |
| Product Length | 5.6mm |
| Height | 4.5mm |
| Product Depth | 5.6mm |