The SD0604-470M-7 is a general-purpose wirewound inductor with a nominal inductance of 47uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 0.72A and a maximum DC resistance of 0.37 ohms. The inductor is designed for surface mount applications and has a product length of 5.6mm, a height of 4.5mm, and a product depth of 5.6mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Etronic Team SD0604-470M-7 technical specifications.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 47uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.72A |
| Max DC Resistance | 0.37Ohm |
| Product Length | 5.6mm |
| Height | 4.5mm |
| Product Depth | 5.6mm |