The SD0604-4R7J-7 is a general purpose wirewound inductor with a nominal inductance of 4.7uH and a tolerance of 5%. It has a maximum DC current rating of 1.8A and a maximum DC resistance of 0.07 ohms. The inductor is designed for surface mount applications and has dimensions of 5.6mm in length, 4.5mm in height, and 5.6mm in depth. The inductor's inductance is tested at a frequency of 100KHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Etronic Team SD0604-4R7J-7 technical specifications.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 4.7uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.8A |
| Max DC Resistance | 0.07Ohm |
| Product Length | 5.6mm |
| Height | 4.5mm |
| Product Depth | 5.6mm |