The SD0604-4R7K-7 is a surface mount wirewound inductor with an inductance of 4.7uH and a tolerance of 10%. It has a maximum DC current rating of 1.8A and a maximum DC resistance of 0.07 ohms. The inductor is tested at a frequency of 100KHz. It measures 5.6mm in length, 4.5mm in height, and 5.6mm in depth. The Etronic Team product is suitable for general purpose applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Etronic Team SD0604-4R7K-7 technical specifications.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 4.7uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.8A |
| Max DC Resistance | 0.07Ohm |
| Product Length | 5.6mm |
| Height | 4.5mm |
| Product Depth | 5.6mm |