The SD0604-5R6J-13 is a general purpose wirewound inductor with a 5.6uH inductance and 5% tolerance. It operates at a maximum DC current of 1.7A and has a maximum DC resistance of 0.075 ohms. The inductor is tested at a frequency of 100KHz. It measures 5.6mm in length, 4.5mm in height, and 5.6mm in depth. The SD0604-5R6J-13 is a surface mount component.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Etronic Team SD0604-5R6J-13 technical specifications.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 5.6uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.7A |
| Max DC Resistance | 0.075Ohm |
| Product Length | 5.6mm |
| Height | 4.5mm |
| Product Depth | 5.6mm |