The SD0604-820J-13 is a general-purpose wirewound inductor from Etronic Team. It features an inductance of 82uH with a tolerance of 5%. The inductor is designed for surface mount applications and has a maximum DC current rating of 0.58A and a maximum DC resistance of 0.6R. The product dimensions are 5.6mm in length, 4.5mm in height, and 5.6mm in depth.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Etronic Team SD0604-820J-13 technical specifications.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 82uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.58A |
| Max DC Resistance | 0.6Ohm |
| Product Length | 5.6mm |
| Height | 4.5mm |
| Product Depth | 5.6mm |