The SD0604-8R2K-7 is a general purpose fixed inductor with a wirewound technology. It features an inductance of 8.2uH with a tolerance of 10%. The inductor's maximum DC current rating is 1.5A and its maximum DC resistance is 0.09 ohms. The product measures 5.6mm in length, 4.5mm in height, and 5.6mm in depth. It is designed for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Etronic Team SD0604-8R2K-7 technical specifications.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 8.2uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.5A |
| Max DC Resistance | 0.09Ohm |
| Product Length | 5.6mm |
| Height | 4.5mm |
| Product Depth | 5.6mm |