The MC78L12ACD is an 8-pin dual linear voltage regulator from Fairchild. It has a fixed output voltage of 12V with a maximum output current of 0.1A and a voltage tolerance of 5%. The device operates within a temperature range of 0°C to 125°C and has a dropout voltage of 1.7V. It is available in a SOP8 package type.