Inductor RF Chip Molded/Unshielded Wirewound 0.14uH 640Ohm 5% 7.9MHz Ferrite 0.64A 0.26Ohm DCR 0402 T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.14uH |
| Impedance | 640@900MHzOhm |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 7.9MHz |
| Maximum DC Current | 0.64A |
| Max DC Resistance | 0.26Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1220M(Typ)Hz |
| Case Size | 0402 |
| Product Length | 1.2mm |
| Height | 0.7mm |
| Product Depth | 0.65mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |