Inductor Pluggable Unshielded Wirewound 10uH 10% 10KHz Ferrite 1.485A 0.09Ohm DCR RDL T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Pluggable |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 10uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 10KHz |
| Maximum DC Current | 1.485A |
| Maximum Saturation Current | 1.6A |
| Max DC Resistance | 0.09Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 23M(Typ)Hz |
| Lead Style | Radial |
| Height | 7.5mm |
| Product Diameter | 5.2mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |