The 07HVP-681K-51 is a ferrite core inductor with a DC resistance of 1.57 ohms and an inductance of 680 microhenries. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -55°C. The inductor is unshielded and has a radial termination. It is RoHS compliant and available in a tape and reel packaging with a quantity of 500.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Fastron 07HVP-681K-51 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Core Material | Ferrite |
| DC Resistance (DCR) | 1.57R |
| Diameter | 8.3mm |
| Inductance | 680uH |
| Lead Diameter | 0.7mm |
| Lead Pitch | 5mm |
| Length | 10mm |
| Max DC Current | 680mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 1.66MHz |
| Series | 07HVP |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | Radial |
| Test Frequency | 1kHz |
| Tolerance | 10% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Fastron 07HVP-681K-51 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.