The 0805AQ-030J-08 is a surface mount wirewound inductor from Fastron with a type of RF Chip and technology of Wirewound. It features a molded/unshielded protection style and ceramic core material. The inductor has an inductance of 0.03uH with a tolerance of 5% and is tested at a frequency of 250MHz. It can handle a maximum DC current of 1.2A and has a maximum DC resistance of 0.095. The inductor measures 2.3mm in length, 1.6mm in height, and 1.8mm in depth. It operates within a temperature range of -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.03uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 1.2A |
| Max DC Resistance | 0.095Ohm |
| Minimum Quality Factor | 69 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1950MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.3mm |
| Height | 1.6mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |