The 0805AS-010J-08 is a wirewound inductor with a type of RF chip and a core material of ceramic. It has a molded protection style and a tolerance of 5%. The inductor has an inductance of 0.01uH and a maximum DC current of 0.6A. It has a maximum DC resistance of 0.13 and a minimum quality factor of 43. The inductor's case size is 0805 and its product length is 2.3mm. It operates between -40 and 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.01uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.6A |
| Max DC Resistance | 0.13Ohm |
| Minimum Quality Factor | 43 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 4300MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.3mm |
| Height | 1.6mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |