The 0805AS-075J-08 is a surface mount wirewound inductor from Fastron with a type of RF Chip and technology of Wirewound. It features a molded protection style and ceramic core material. The inductor has an inductance of 0.075uH with a tolerance of 5% and is tested at a frequency of 200M. It can handle a maximum DC current of 0.4A with a maximum DC resistance of 0.42. The inductor has a minimum quality factor of 55 and a minimum self resonant frequency of 1300M. It measures 2.3mm in length, 1.6mm in height, and 1.8mm in depth. The operating temperature range is from -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.075uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 200MHz |
| Maximum DC Current | 0.4A |
| Max DC Resistance | 0.42Ohm |
| Minimum Quality Factor | 55 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1300MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.3mm |
| Height | 1.6mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |