The 0805AS-100K-08 is a wirewound inductor with a ceramic core material and molded protection style. It has an inductance of 10uH with a tolerance of 10% and a maximum DC current of 0.06A. The inductor's maximum DC resistance is 16 Ohms. It is designed for surface mount applications and has a case size of 0805. The operating temperature range is -40 to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 10uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 7.9MHz |
| Maximum DC Current | 0.06A |
| Max DC Resistance | 16Ohm |
| Minimum Quality Factor | 15 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 35M(Typ)Hz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.3mm |
| Height | 1.6mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |