The 0805AS-4R3K-08 is a wirewound inductor from Fastron with a type of RF Chip and technology of Wirewound. It features a molded protection style and ceramic core material. The inductor has an inductance of 4.3uH with a tolerance of 10%. It is tested at a frequency of 7.9MHz and has a maximum DC current of 0.1A and maximum DC resistance of 7.2R. The inductor also has a minimum quality factor of 15 and a minimum self resonant frequency of 80MHz. It is available in a surface mount package with a case size of 0805 and dimensions of 2.3mm in length, 1.6mm in height, and 1.8mm in depth. The operating temperature range is from -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 4.3uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 7.9MHz |
| Maximum DC Current | 0.1A |
| Max DC Resistance | 7.2Ohm |
| Minimum Quality Factor | 15 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 80M(Typ)Hz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.3mm |
| Height | 1.6mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |