The 0805AS-5R6K-08 is a wirewound inductor with a ceramic core material and molded protection style. It has an inductance of 5.6uH and a tolerance of 10%. The inductor is rated for a maximum DC current of 0.09A and a maximum DC resistance of 9.5 ohms. It has a minimum quality factor of 15 and a minimum self-resonant frequency of 50MHz. The inductor is available in an 0805 case size with a product length of 2.3mm, height of 1.6mm, and product depth of 1.8mm. It operates over a temperature range of -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 5.6uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 7.9MHz |
| Maximum DC Current | 0.09A |
| Max DC Resistance | 9.5Ohm |
| Minimum Quality Factor | 15 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 50M(Typ)Hz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.3mm |
| Height | 1.6mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |