The 0805AS-R12J-08 is a surface mount wirewound inductor from Fastron with a type RF chip design and molded protection style. It features a ceramic core material and a minimum quality factor of 52. The inductor has an inductance of 0.12uH with a tolerance of 5% and is tested at a frequency of 150MHz. It can handle a maximum DC current of 0.4A and has a maximum DC resistance of 0.51 ohms. The inductor is available in an 0805 case size with dimensions of 2.3mm in length, 1.6mm in height, and 1.8mm in depth. It operates within a temperature range of -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.12uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 150MHz |
| Maximum DC Current | 0.4A |
| Max DC Resistance | 0.51Ohm |
| Minimum Quality Factor | 52 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1100MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.3mm |
| Height | 1.6mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |