The 0805AS-R15J-08 is a ceramic wirewound inductor from Fastron, featuring a 0.15uH inductance value with a 5% tolerance. It has a maximum DC current rating of 0.4A and a maximum DC resistance of 0.56 ohms. The inductor has a minimum quality factor of 60 and a minimum self resonant frequency of 920MHz. It is available in an 0805 case size with a product length of 2.3mm, height of 1.6mm, and product depth of 1.8mm. The operating temperature range is from -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.15uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 0.4A |
| Max DC Resistance | 0.56Ohm |
| Minimum Quality Factor | 60 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 920MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.3mm |
| Height | 1.6mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |