The 0805AS-R18J-08 is a wirewound inductor from Fastron, featuring a ceramic core material and molded protection style. It has an inductance of 0.18uH with a tolerance of 5% and a minimum quality factor of 50. The inductor's maximum DC current is 0.4A and maximum DC resistance is 0.64. It has a minimum self-resonant frequency of 870MHz and is available in an 0805 case size with dimensions of 2.3mm length, 1.6mm height, and 1.8mm product depth. The operating temperature range is -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.18uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 0.4A |
| Max DC Resistance | 0.64Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 870MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.3mm |
| Height | 1.6mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |