The 0805AS-R30J-01 is a ceramic wirewound inductor with a type of RF chip and molded protection style. It has an inductance of 0.3uH with a tolerance of 5% and an inductance test frequency of 100MHz. The inductor can handle a maximum DC current of 0.26A and has a maximum DC resistance of 1.8R. It has a minimum quality factor of 40 and a minimum self resonant frequency of 795MHz. The inductor is available in a surface mount package with dimensions of 2.3mm in length, 1.6mm in height, and 1.8mm in depth. It operates within a temperature range of -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.3uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 0.26A |
| Max DC Resistance | 1.8Ohm |
| Minimum Quality Factor | 40 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 795MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.3mm |
| Height | 1.6mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |