The 0805ASM-010J-08 is a surface mount wirewound inductor with a type of RF chip and molded protection style. It has a ceramic core material and an inductance of 0.01uH with a tolerance of 5%. The inductor is tested at a frequency of 250MHz and has a maximum DC current of 0.6A and a maximum DC resistance of 0.13 ohms. The inductor is available in an 0805 case size with dimensions of 2.3mm length, 1.6mm height, and 1.8mm product depth. It operates within a temperature range of -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.01uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.6A |
| Max DC Resistance | 0.13Ohm |
| Minimum Quality Factor | 43 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 4300MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.3mm |
| Height | 1.6mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |