This 0805 surface mount fixed inductor features a wirewound core with a ceramic material, providing a 0.036uH inductance with a 5% tolerance. It has a maximum DC current rating of 0.6A and a maximum DC resistance of 0.27. The inductor's quality factor is a minimum of 60, and its self resonant frequency is a minimum of 2050MHz. It operates over a temperature range of -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.036uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.6A |
| Max DC Resistance | 0.27Ohm |
| Minimum Quality Factor | 60 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2050MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.3mm |
| Height | 1.6mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |