This 0805 surface mount fixed inductor features a wirewound construction with a ceramic core material and molded protection style. It has an inductance of 0.075uH with a tolerance of 5% and is tested at a frequency of 200MHz. The maximum DC current is 0.4A and the maximum DC resistance is 0.42 ohms. The minimum quality factor is 55 and the minimum self resonant frequency is 1300MHz. It operates over a temperature range of -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.075uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 200MHz |
| Maximum DC Current | 0.4A |
| Max DC Resistance | 0.42Ohm |
| Minimum Quality Factor | 55 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1300MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.3mm |
| Height | 1.6mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |