The 0805ASM-R20J-08 is a ceramic wirewound inductor with a type RF chip design and molded protection style. It has an inductance of 0.2uH with a tolerance of 5% and an inductance test frequency of 100MHz. The maximum DC current is 0.4A and the maximum DC resistance is 0.7 ohms. The inductor has a minimum quality factor of 54 and a minimum self resonant frequency of 850MHz. It is available in an 0805 case size with a product length of 2.3mm, height of 1.6mm, and product depth of 1.8mm. The operating temperature range is from -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.2uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 0.4A |
| Max DC Resistance | 0.7Ohm |
| Minimum Quality Factor | 54 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 850MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.3mm |
| Height | 1.6mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |