This 0.022uH wirewound inductor features a ceramic core and 5% tolerance. It has a maximum DC current rating of 1A and a maximum DC resistance of 0.12 ohms. The inductor's minimum quality factor is 55 and minimum self resonant frequency is 2400MHz. It measures 2.9mm in length, 2.1mm in height, and 2.8mm in depth. The operating temperature range is -40°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.022uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 1A |
| Max DC Resistance | 0.12Ohm |
| Minimum Quality Factor | 55 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2400MHz |
| Case Size | 1008 |
| Product Length | 2.9mm |
| Height | 2.1mm |
| Product Depth | 2.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |