The 1008AS-R30J-05 is a surface mount fixed inductor with a wirewound technology and ceramic core material. It features a molded/unshielded protection style and a 0.3uH inductance value with a 5% tolerance. The inductor has a maximum DC current rating of 0.5A and a maximum DC resistance of 0.91 ohms. It operates within a temperature range of -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.3uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.5A |
| Max DC Resistance | 0.91Ohm |
| Minimum Quality Factor | 45 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 600MHz |
| Case Size | 1008 |
| Product Length | 2.9mm |
| Height | 2.1mm |
| Product Depth | 2.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |