The 1008AS-R75G-01 is a 0.75uH wirewound inductor with a ceramic core and molded/unshielded protection style. It has a tolerance of 2% and is tested at 25MHz. The maximum DC current is 0.4A and the maximum DC resistance is 1.54 ohms. The inductor has a minimum quality factor of 46 and a minimum self resonant frequency of 360MHz. It measures 2.9mm in length, 2.1mm in height, and 2.8mm in depth. The operating temperature range is -40°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.75uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.4A |
| Max DC Resistance | 1.54Ohm |
| Minimum Quality Factor | 46 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 360MHz |
| Case Size | 1008 |
| Product Length | 2.9mm |
| Height | 2.1mm |
| Product Depth | 2.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |