The 1206F-120G-04 is a surface mount fixed inductor with a wirewound ferrite core and a molded/unshielded protection style. It has an inductance of 12uH with a tolerance of 2% and a minimum quality factor of 18. The inductor is designed to operate over a temperature range of -40°C to 85°C. It has a maximum DC current rating of 0.2A and a maximum DC resistance of 4.6 ohms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 12uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 7.9MHz |
| Maximum DC Current | 0.2A |
| Max DC Resistance | 4.6Ohm |
| Minimum Quality Factor | 18 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 90M(Typ)Hz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 4mm |
| Height | 1.6mm |
| Product Depth | 2.5mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |