The 1210AS-015J-01 is a wirewound fixed inductor with a type of RF chip and technology of wirewound. It features a molded/unshielded protection style and ceramic core material. The inductance is 0.015uH with a tolerance of 5%. The inductance test frequency is 50MHz and the maximum DC current is 1A. The maximum DC resistance is 0.1 and the minimum quality factor is 50. The minimum self resonant frequency is 2400MHz. The inductor is available in a 1210 case size with a product length of 3.8mm, height of 2.4mm, and product depth of 3mm. It operates between -40°C and 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.015uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 1A |
| Max DC Resistance | 0.1Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2400MHz |
| Case Size | 1210 |
| Product Length | 3.8mm |
| Height | 2.4mm |
| Product Depth | 3mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |