The 1210AS-4R7G-01 is a molded/unshielded wirewound RF chip inductor with a ceramic core. It has an inductance of 4.7uH and a tolerance of 2%. The inductor's maximum DC current is 0.23A and its maximum DC resistance is 4.3 ohms. It has a minimum quality factor of 20 and a minimum self resonant frequency of 90MHz. The inductor is available in a 1210 case size with a product length of 3.8mm, height of 2.4mm, and product depth of 3mm. It operates over a temperature range of -40°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 4.7uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 7.9MHz |
| Maximum DC Current | 0.23A |
| Max DC Resistance | 4.3Ohm |
| Minimum Quality Factor | 20 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 90M(Typ)Hz |
| Case Size | 1210 |
| Product Length | 3.8mm |
| Height | 2.4mm |
| Product Depth | 3mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |