This is a 1210 surface mount wirewound inductor with a core material of ceramic and a molded/unshielded protection style. It has an inductance of 0.018uH and a tolerance of 10%. The inductor is rated for a maximum DC current of 1A and a maximum DC resistance of 0.11 ohms. It has a minimum quality factor of 50 and a minimum self resonant frequency of 2400MHz. The inductor is designed for operation between -40°C and 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.018uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 1A |
| Max DC Resistance | 0.11Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2400MHz |
| Case Size | 1210 |
| Product Length | 3.8mm |
| Height | 2.4mm |
| Product Depth | 3mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |