Inductor RF Chip Molded/Unshielded Wirewound 6.8uH 10% 1MHz 27Q-Factor Ferrite 0.36A 0.78Ohm DCR 1210 T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 6.8uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 1MHz |
| Maximum DC Current | 0.36A |
| Max DC Resistance | 0.78Ohm |
| Minimum Quality Factor | 27 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 28MHz |
| Case Size | 1210 |
| Product Length | 3.8mm |
| Height | 2.4mm |
| Product Depth | 3mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |