Inductor Power Chip Shielded Wirewound 0.47uH 30% 100KHz Ferrite 4A 0.0416Ohm DCR 1515 T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 0.47uH |
| Tolerance | 30% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 4A |
| Max DC Resistance | 0.0416Ohm |
| Case Size | 1515 |
| Product Length | 4.2mm |
| Height | 1.88mm |
| Product Depth | 4.2mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |