This is a 10uH wirewound inductor with a ceramic/ferrite core and a tolerance of 5%. It has a maximum DC current of 0.31 and a maximum DC resistance of 1.8. The inductor is molded and unshielded, and it has a minimum quality factor of 42 and a minimum self resonant frequency of 23MHz. It is designed for surface mount applications and has a case size of 1812.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic/Ferrite |
| Inductance | 10uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 2.5MHz |
| Maximum DC Current | 0.31A |
| Max DC Resistance | 1.8Ohm |
| Minimum Quality Factor | 42 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 23M(Typ)Hz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.65mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |