Inductor RF Chip Molded/Unshielded Wirewound 1000uH 5% 790KHz 26Q-Factor Ceramic/Ferrite 0.05A 44Ohm DCR 1812 T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic/Ferrite |
| Inductance | 1000uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 790KHz |
| Maximum DC Current | 0.05A |
| Max DC Resistance | 44Ohm |
| Minimum Quality Factor | 26 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1.6M(Typ)Hz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.65mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |