Inductor RF Chip Molded/Unshielded Wirewound 15uH 5% 2.5MHz 42Q-Factor Ceramic/Ferrite 0.29A 2.5Ohm DCR 1812 T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic/Ferrite |
| Inductance | 15uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 2.5MHz |
| Maximum DC Current | 0.29A |
| Max DC Resistance | 2.5Ohm |
| Minimum Quality Factor | 42 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 40M(Typ)Hz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.65mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |