This 180uH wirewound inductor features a ceramic/ferrite core, molded/unshielded protection style, and a 5% tolerance. It has a maximum DC current of 0.12A and a maximum DC resistance of 14.2 ohms. The inductor's minimum quality factor is 36 and its minimum self resonant frequency is 9 MHz. It is designed for surface mount applications and has a case size of 1812, a product length of 4.9 mm, a height of 3.65 mm, and a product depth of 3.8 mm. The inductor operates between -40°C and 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic/Ferrite |
| Inductance | 180uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 790KHz |
| Maximum DC Current | 0.12A |
| Max DC Resistance | 14.2Ohm |
| Minimum Quality Factor | 36 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 9M(Typ)Hz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.65mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |