This 220uH inductor features a wirewound construction with a ceramic ferrite core, providing a minimum quality factor of 38 and a minimum self resonant frequency of 6MHz. The device is rated for a maximum DC current of 0.115A and a maximum DC resistance of 16.2 ohms. It is available in a 1812 surface mount package with dimensions of 4.9mm in length, 3.65mm in height, and 3.8mm in depth. The inductor operates over a temperature range of -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic/Ferrite |
| Inductance | 220uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 790KHz |
| Maximum DC Current | 0.115A |
| Max DC Resistance | 16.2Ohm |
| Minimum Quality Factor | 38 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 6M(Typ)Hz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.65mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |