The 1812AF-3R9J-01 is a molded/unshielded wirewound RF chip inductor with a ceramic/ferrite core. It has an inductance of 3.9uH with a tolerance of 5%. The inductor's maximum DC current is 0.41A and its maximum DC resistance is 0.59 ohms. The minimum quality factor is 30 and the minimum self resonant frequency is 145MHz. The inductor is available in a 1812 case size with a product length of 4.9mm, height of 3.65mm, and product depth of 3.8mm. It operates over a temperature range of -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic/Ferrite |
| Inductance | 3.9uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 2.5MHz |
| Maximum DC Current | 0.41A |
| Max DC Resistance | 0.59Ohm |
| Minimum Quality Factor | 30 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 145MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.65mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |