The 1812AF-821J-01 is a wirewound inductor with a ceramic/ferrite core, offering 820uH inductance with a 5% tolerance. It has a maximum DC current rating of 0.055A and a maximum DC resistance of 41 ohms. The inductor is designed for surface mount applications, with a case size of 1812 and dimensions of 4.9mm length, 3.65mm height, and 3.8mm depth. The operating temperature range is from -40°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic/Ferrite |
| Inductance | 820uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 790KHz |
| Maximum DC Current | 0.055A |
| Max DC Resistance | 41Ohm |
| Minimum Quality Factor | 27 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1.7M(Typ)Hz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.65mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |