The 1812AS-033G-04 is a surface mount fixed inductor with a wirewound technology and molded/unshielded protection style. It features a ceramic core material and a maximum DC current rating of 1.5. The inductor has a minimum quality factor of 70 and a minimum self resonant frequency of 1850 MHz. It is available in a 1812 case size with a product length of 4.9 mm, height of 3.4 mm, and product depth of 3.8 mm. The operating temperature range is from -40°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.033uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 1.5A |
| Max DC Resistance | 0.06Ohm |
| Minimum Quality Factor | 70 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1850MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |