The 1812AS-056J-04 is a surface mount wirewound inductor from Fastron. It features a ceramic core material and a molded/unshielded protection style. The inductor has a nominal inductance of 0.056uH with a 5% tolerance. It can handle a maximum DC current of 1.35A and has a maximum DC resistance of 0.07R. The inductor's minimum quality factor is 70 and its minimum self resonant frequency is 900MHz. It is designed to operate over a temperature range of -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.056uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 1.35A |
| Max DC Resistance | 0.07Ohm |
| Minimum Quality Factor | 70 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 900MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |