This 1812 surface mount fixed inductor from Fastron features a wirewound technology and molded/unshielded protection style. It has an inductance of 0.068uH with a tolerance of 2% and is tested at a frequency of 50M. The maximum DC current is 1.35A and the maximum DC resistance is 0.07. The inductor has a minimum quality factor of 70 and a minimum self resonant frequency of 900M. It is available in a 1812 case size with a product length of 4.9, height of 3.4, and product depth of 3.8. The operating temperature range is from -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.068uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 1.35A |
| Max DC Resistance | 0.07Ohm |
| Minimum Quality Factor | 70 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 900MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |