The 1812AS-082J-01 is a surface mount fixed inductor from Fastron, featuring a wirewound technology and molded/unshielded protection style. It has an inductance of 0.082uH with a 5% tolerance, and is tested at 50M frequency. The inductor can handle a maximum DC current of 1.3A with a maximum DC resistance of 0.08 ohms. It has a minimum quality factor of 70 and a minimum self resonant frequency of 900M. The inductor is available in a 1812 case size with dimensions of 4.9mm length, 3.4mm height, and 3.8mm depth. It operates within a temperature range of -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.082uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 1.3A |
| Max DC Resistance | 0.08Ohm |
| Minimum Quality Factor | 70 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 900MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |