This 12uH wirewound RF chip inductor features a 5% tolerance and is constructed with a ceramic core material. The inductor is molded and unshielded, with a minimum quality factor of 38 and a minimum self resonant frequency of 74MHz. It has a maximum DC current rating of 0.18A and a maximum DC resistance of 8.7 ohms. The inductor measures 4.9mm in length, 3.4mm in height, and 3.8mm in depth, and is rated for operation between -40°C and 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 12uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 2.5MHz |
| Maximum DC Current | 0.18A |
| Max DC Resistance | 8.7Ohm |
| Minimum Quality Factor | 38 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 74M(Typ)Hz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |