The 1812AS-1R2G-01 is a surface mount fixed inductor with a type of RF chip and wirewound technology. It features a molded/unshielded protection style and ceramic core material. The inductor has a nominal inductance of 1.2uH with a tolerance of 2% and is tested at a frequency of 7.9MHz. It can handle a maximum DC current of 0.48A and has a maximum DC resistance of 1.2 ohms. The inductor is designed for operation within a temperature range of -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 1.2uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 7.9MHz |
| Maximum DC Current | 0.48A |
| Max DC Resistance | 1.2Ohm |
| Minimum Quality Factor | 60 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 240MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |