The 1812AS-1R5G-01 is a surface mount fixed inductor with a ceramic core and wirewound technology. It has a molded and unshielded protection style and a minimum quality factor of 60. The inductor has a minimum self resonant frequency of 220 MHz and a maximum DC resistance of 1.6 ohms. It operates over a temperature range of -40°C to 150°C and has a maximum DC current of 0.43 amps.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 1.5uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 7.9MHz |
| Maximum DC Current | 0.43A |
| Max DC Resistance | 1.6Ohm |
| Minimum Quality Factor | 60 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 220MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |