The 1812AS-220K-04 is a wirewound inductor from Fastron, a type of RF chip inductor. It features a molded/unshielded protection style and a ceramic core material. The inductor has an inductance of 22uH with a tolerance of 10% and a maximum DC current of 0.155A. The maximum DC resistance is 13 ohms and the minimum quality factor is 36. The self resonant frequency is a minimum of 45MHz. The inductor is available in a 1812 case size with a product length of 4.9mm, height of 3.4mm, and product depth of 3.8mm. Operating temperature range is from -40 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 22uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 2.5MHz |
| Maximum DC Current | 0.155A |
| Max DC Resistance | 13Ohm |
| Minimum Quality Factor | 36 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 45M(Typ)Hz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |