The 1812AS-2R2G-01 is a surface mount wirewound inductor from Fastron with a type of RF Chip and technology of Wirewound. It features a molded/unshielded protection style and a ceramic core material. The inductor has an inductance of 2.2uH with a tolerance of 2% and is tested at a frequency of 7.9MHz. It can handle a maximum DC current of 0.34A and has a maximum DC resistance of 2.2R. The inductor also has a minimum quality factor of 63 and a minimum self resonant frequency of 180MHz. The component measures 4.9mm in length, 3.4mm in height, and 3.8mm in depth. It operates between -40°C and 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Molded/Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 2.2uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 7.9MHz |
| Maximum DC Current | 0.34A |
| Max DC Resistance | 2.2Ohm |
| Minimum Quality Factor | 63 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 180MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.9mm |
| Height | 3.4mm |
| Product Depth | 3.8mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |